21.6.2019
Včelařský kurz II.

9.00—16.00 v Otevřené zahradě

Přehled péče o včelstva během celého roku – základy zootechniky včelařství

Činnosti včelstva jsou závislé na stavu přírody, tedy na vývoji počasí a zejména na stavu květeny. Proto i naše péče o včelstva by se tomu měla přizpůsobit. Probereme si jednotlivé fáze roku, naučíme se je poznávat podle stavu květeny a popíšeme charakteristické činnosti ve včelstvu.

Zvláštním tématem bude péče o oddělek.Většina včelařů začíná tak, že si v létě zakoupí oddělky. Jak se o ně postarat během nadcházejícího období, aby do zimy vstupovala dostatečně silná a zakrmená včelstva? Jak rozšiřovat oddělek a jak podpořit včelí stavbu? Jak a čím krmit? Jak zjistit zda je zásob pro zimní období ve včelstvu dostatek? Jak, kdy a proč léčit?

Včelí dílo
Stavba včelího díla. Včelí dílo – voskové plástve jsou ve skutečnosti vlastním příbytkem včel, ve kterém včely nejen bydlí, ale ukládají do něj potravu a vychovávají v něm potomstvo. Včelí dílo je důležitým komunikačním nástrojem včel.
Z toho, jak bylo včelí dílo vystavěno, lze vyčíst proběhlý život včelstva.
Včelí dílo je tedy jakousi do vosku vepsanou kronikou života včelstva.
Poodhalíme roušku tohoto písma a naučíme se jej číst.
Ukážeme si jak pečovat o vystavěné včelí dílo, jak připravit stavební rámky a mezistěny pro oddělky a novou sezónu, vysvětlíme si důležitý pojem koloběh včelího vosku.

V rámci kurzu se podíváme i ke včelkám.
Řekneme si, jak se na včelnici chovat, abychom eliminovali případné kolize. Ukážeme si stav včelího díla o slunovratu. Zkontrolujeme stav včelstev a povíme si o aktuální péči o včelstva v tomto období. Boj proti varroáze – jak diagnostikovat stav napadení včelstva, jak postupovat v tlumení varroázy v období od slunovratu do zimy.

Kurz je pro začínající včelaře a pro ty, kteří o pořízení vlastních včel uvažují.
V ceně kurzu je zahrnut i oběd a drobné občerstvení.

Přednášející:
Ing. et Ing. Jan Klepárník, Ph.D.

Cena: 1750 Kč

Přihlášky byly uzavřeny –.

Kalendář akcí

podrobný výpis akcí